Odszkodowania za wypadek w pracy

Poślizgnąłeś się na schodach na korytarzu w pracy? A może doznałeś poważnego uszczerbku na zdrowiu w drodze do pracy? Bez względu na wielkość obrażeń — należy Ci się odszkodowanie za wypadek w pracy! 

ODSZKODOWANIA

Odszkodowania na procent - Kielce

Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, jakie dokumenty powinieneś skompletować, aby wnioskować o odszkodowanie — zgłoś się do Firmy zajmującej się odszkodowaniami\. Pomożemy Ci zebrać wszelkie zaświadczenia lekarskie i wypełnimy z Tobą protokół powypadkowy. Z nami możesz poczuć się bezpiecznie!


Jak załatwić odszkodowanie za wypadek przy pracy Kielce? 


Zgłoszenie wypadku w pracy do pracodawcy
Tuż po wypadku w pracy należy bezzwłocznie zgłosić go do pracodawcy. Jeśli osoba poszkodowana nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ uszczerbek, jakiego doznała, jej na to nie pozwala — o wypadku poinformować powinien naoczny świadek zdarzenia lub inna osoba, której poszkodowany udzielił pełnomocnictwa. 

Sporządzenie protokołu powypadkowego 

Na podstawie zeznań świadków lub relacji poszkodowanego pracodawca ma za zadanie powołać zespół powypadkowy i przeprowadzić postępowanie powypadkowe. Wspomniany zespół powypadkowy to osoby (najczęściej pracownicy firmy), którzy analizują przebieg wypadku i próbują odnaleźć jego przyczyny, tak aby wskazać, dlaczego doszło do przykrego incydentu na terenie zakładu pracy.

Złożenie wyjaśnień przez naocznych świadków zdarzenia

Zespół powypadkowy może przesłuchać osoby, które asystowały w zdarzeniu i obserwowały je z dystansu. Jeśli poszkodowany zna świadków i potrafi ich zidentyfikować, powinien niezwłocznie podać nazwiska zespołowi, tak aby przyspieszyć tok sprawy i uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie.

Złożenie własnych wyjaśnień
W protokole powypadkowym należy uwzględnić również własne stanowisko i opisać zdarzenie ze swojej perspektywy.  Najlepiej pisać w tym miejscu zwięźle i na temat. Można wesprzeć się dowodami w postaci zdjęć lub wyciągu z monitoringu, który potwierdzi naszą wersję wydarzeń i utknie wszelkie spekulacje.

Wizyta u lekarza 
Jedną z najważniejszych czynności, którą należy dopełnić, starając się o odszkodowanie za wypadek w pracy, jest wizyta lekarska. Diagnoza postawiona przez lekarza w pewien sposób decyduje o wysokości odszkodowania, jakiego może spodziewać się poszkodowany. Warto jednak pamiętać, że stwierdzenie — im poważniejsze obrażenia, tym wyższe odszkodowanie nie zawsze się sprawdza — szczególnie jeśli to poszkodowany zawinił i w chwili zdarzenia nie przestrzegał zasad BHP.

Złożenie dokumentów do ZUS lub pracodawcy, ew. towarzystwa ubezpieczeniowego
Ostatnim krokiem w drodze do uzyskania odszkodowania za wypadek w pracy jest złożenie dokumentów do ZUS, który jest głównym organem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania za wypadek w pracy. Dokumenty, jakie należy dostarczyć do miejskiego oddziału ZUS, jest: protokół powypadkowy, zaświadczenie lekarskie i  własne wyjaśnienia, wniosek określający rodzaj świadczenia, o jakie się ubiegamy, wszelkie dane potrzebne do wypłaty świadczenia, jak również zaświadczenie o przebytym szkoleniu BHP.

Jesteś rolnikiem?

Doznałeś uszczerbku na zdrowiu podczas pracy? Koniecznie dowiedz się więcej o odszkodowaniach za wypadki w rolnictwie lub zgłoś się do Firmy zajmującej się odszkodowaniami w Kielcach, która pomoże Ci uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie! 

Najczęściej zadawane pytania

O wypadku w pracy należy poinformować pracodawcę od razu po zdarzeniu. 

Przyjmuje się, że poszkodowany posiada na to maksymalnie 14 dni od daty wypadku. 

ODSZKODOWANIA KIELCE 2023